آسانسور کاتالوگ تامین کنندگان درباره ما ارتباط با ما فروشگاه ورود کاربران ثبت نام کاربران
بستن گروه بندی محصولات

فلایویل موتور آسانسور چیست

نویسنده : مدیر سیستم ۱۹:۰۱:۰۰ ۱۴۰۰/۰۵/۳۱

فلایویل موتور آسانسور چیست
 
فلایویل موتور آسانسور

فلایویل موتور آسانسور

هر دستگاهی از یک سری قطعات تشکیل شده است؛ آسانسور هم مانند هر وسیله دیگری هم قطعات اصلی دارد و هم فرعی؛ همان طور که می‌دانید موتور اصلی ترین قطعه هر دستگاهی است. موتور در آسانسور انواع و اقسام مختلفی دارد که یکی از رایج ترین آن موتور گیربکس دار آسانسور یا همان موتور گیربکسی است. از طرفی در بین موتورهای گیربکسی، برخی فلایویل موتور دار هستند که روی موتور قرار می‌گیرد و ویژگی‌های زیادی به آسانسور می‌دهد. در این مقاله نگاهی به آن می‌اندازیم پس با ما همراه باشید.

موتور آسانسور

موتور آسانسور در واقع قلب آن است. موتور آسانسو وظیفه دارد تا گشتاور لازم برای جا به جا کردن کابین آسانسور را فراهم کند. در آسانسورهایی مانند آسانسور کششی این گشتاور با استفاده از سیم بکسل و در آسانسور هیدرولیک این کار با استفاده از جک هیدرولیک به کابین می‌رود. موتور آسانسور به صورت تک سرعته گیربکسی و دو سرعته گیربکسی وجود دارد؛

 

 

تفاوت فلایویل با هندویل,فلایویل چیست,فلایویل موتور آسانسور,

این مدل موتور نیروی خود را با استفاده از گیربکس به آسانسور انتقال داده در صورتی که تنها یک سرعت برای آن تعریف می‌گردد؛ از این رو زمانی که کابین آسانسور به طبقه ای نزدیک شد با استفاده از موتور ترمز حرکت آن کم شده و در آخر کابین در تراز طبقه می‌ایستد. از طرفی موتور دو سرعته گیربکسی دارای دو سیم پیچ و دو سرعت برای حرکت کردن دارد که در زمان شروع از دور تند استفاده کرده و اندازه آن حدودا ۳۰ سانتی متر پیش از رسیدن به تراز طبقات و روی دور کند درگیر می‌گردد و در محل تراز طبقه توقف کاملا انجام می‌شود. هر یک از این مدل موتور یک سری مزایا و یک سری معایب دارند.

ویژگی بزرگ فلایویل موتور آسانسور

فلایویل آسانسور قابلیت زیادی به موتور می‌دهد که یکی از آن‌ها نجات اضطراری آسانسور به صورت دستی است. زمانی که موتور فلایویل داشته باشد در زمانی که آسانسور در خطر بیفتند با استفاده از آن می‌توانید آسانسور را به صورت دستی ایستاند. البته ویژگی‌های دیگری هم دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

 

آشنایی با فلایویل موتور آسانسور

فلایویل کلمه ای است که از دو کلمه فلای و ویل تشکیل شده که کلمه فلای در زبان انگلیسی به معنای پرواز است و ویل نیز چرخ معنی می‌دهد و معنی این دو چرخ طیار است؛ اما در بازار داخلی ایران آن را علاوه بر فلایویل با نام هندویل نیز می‌شناسند.

فلایویل موتور قطعه‌ ای سنگین است که برای نگه داشتن نیروی زاویه ای موتور کارایی دارد. ساختار فلایویل موتور ساده است؛ طوری که دایره ای متقارن است که صاف و صیقلی باشد در این موتور هیچ مدلی انحنا وجود ندارد؛ اما ابعاد و شکل آن به مدل آسانسور و موتور آن بستگی دارد. در پاسخ به کسانی که درباره جنس آن کنجکاو هستند باید بگوییم که جنس آن عموما از چدن است.

ویژگی‌های فلایویل موتور آسانسور در یک نگاه

نگهدارنده نیروی زاویه ای

جلوگیری از عوض شدن سرعت دوران آسانسور

یکنواخت نگه داشتن چرخش محو موتور

افزایش گشتاور

امکان استفاده برای نجات اضطراری به صورت کاملا غیر خودکار

کارایی فلایویل موتور آسانسور

اگر در فیزیک مطالعه کرده باشید؛ انرژی جنبشی با سرعت و جرم رابطه دارد؛ کارکرد فلایویل موتور آسانسور با انرژی در ارتباط است. زمانی که آن به وسیله نیروی محور موتور می‌چرخد، انرژی جنبشی در فلایویل ایجاد می‌شود که به دلیل اینرسی که دارد اگر محور موتور دیگر حرکت نکند؛ باید تا مدت کوتاهی به حرکتش ادامه دهد از این رو انرژی جنبشی است که در جرم فلایویل ذخیره می‌گردد.

 

 

همین ویژگی سبب شده تا موتور آسانسور حرکت یکنواخت داشته باشد و در زمانی که نوسانات موتور آسانسور تغییر گشتاور داشته باشد؛ انرژی ذخیره شده در فلایویل آسانسور با تغییر کردن این نیرو از به هم خوردن تعادل حرکت محوری موتور جلوگیری می‌کند. ضمنا فلایویل با توجه به نوع و اندازه موتور سبب شده تا موتور پس از این که حرکت کرد انرژی کمتری برای شروع کردن بخواهد.

فلایویل موتور و کارایی اضطراری

در ابتدای متن آورده شده که یکی از مزایای فلایویل روی موتور؛ کارکردن آن در زمان نجات اضطراری است. با توجه به بند ۱-۵-۱۲ استاندارد ملی ۶۳۰۳-۱، باید بتواند با استفاده از فلایویل و به صورت دستی، کابین آسانسور را با ظرفیت کامل و با نیروی کمتر آن را به سمت بالا جا به جا کنند. از طرفی در زمان خطر باید از ابزارهای دیگری هم برای نجات اضطراری استفاده کرد. با توجه به این موارد برای جابه جا کردن دستی کابین آسانسور با نیروی پایین تر از ۴۰۰ نیوتون باید حتما از فلایویل موتور آسانسور استفاده کرد.

جمع بندی

وجود یک سری قطعات مثل فلایویل موتور آسانسور حتی اگر در یک نگاه اول کاربردی نباشند اما به مرور زمان اهمیت بیش از حدی دارند؛ چرا که به آسانسور کمک می‌کنند تا با استفاده از آن عملکرد و کارایی خیلی زیادی داشته باشد و امن تر باشد. وجود قطعات و لوازم یدکی در وسایلی مثل آسانسور کمک زیادی به کارکرد بهتر آن می‌کند و تکمیل کننده کارایی قطعات اصلی هستند.

+1
محصولات مرتبط
دیدگاه خودتان را ارسال کنید.
پیشنهاد سردبیر
وکو weco تامین کنندگان

وکو weco

WECO در سال 2004 توسط متخصصان با تجربه صنعت تاسیس شد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
جنتا centa تامین کنندگان

جنتا centa

پرده نوری جنتا Centa در سال 1991 برای بهره برداری در سرویس آسانسور و اسكون مونتاژ تأسیس شد ،

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
توربوسل turbocell تامین کنندگان

توربوسل turbocell

این شرکت در سال 1393 در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان پذیرش شد.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
متروپلاست metroplast تامین کنندگان

متروپلاست metroplast

شرکت Metroplast در زمینه طراحی و ساخت اجزای ایمنی بالابر تخصص دارد.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
جان لیفت canlift تامین کنندگان

جان لیفت canlift

قفل جان لیفت JAN LIFT که در استانبول 1988 تأسیس شد ، با تولید "دستگاه قفل درب LIFT LANDING DOOR LOCKING" برای بخش آسانسور شروع به کار کرد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
بهران BEHRAN تامین کنندگان

بهران BEHRAN

گروه صنعتی بهران نتیجه بیش از سه دهه تلاش و کوشش جمعی از مدیران و متخصصان ایرانی است . این مجموعه در طول فعالیت صنعتی خود نقش پررنگی را در پیشرفت و گسترش صنعت آسانسور و پله برقی در ایران ایفا کرده است . تلاش های صورت گرفته از سوی گروه صنعتی بهران آنچنان تاثیر گذار بوده که بسیاری از مراکز آکادمیک ، سازمان هایی همچون استاندارد ، شرکت های خارجی و داخلی ، از بهران به عنوان افتخاری ملی برای ایران یاد می کنند .

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
فلایویل موتور آسانسور چیست آسانسور

فلایویل موتور آسانسور چیست

هر دستگاهی از یک سری قطعات تشکیل شده است؛ آسانسور هم مانند هر وسیله دیگری هم قطعات اصلی دارد و هم فرعی؛ همان طور که می‌دانید موتور اصلی ترین قطعه هر دستگاهی است.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1
هنگام گیر کردن در آسانسور چه کار کنیم ؟ آسانسور

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کار کنیم ؟

اقدامات لازم درهنگام گیر افتادن در آسانسور

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1
پاراشوت یا ترمز ایمنی آسانسور

پاراشوت یا ترمز ایمنی

بررسی اجزا و چگونگی عملکرد وکارایی پاراشوت در آسانسور

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1
معرفی گاورنر آسانسور آسانسور

معرفی گاورنر آسانسور

گاورنر در آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟ مهمترین مزیت به کارگیری آن چیست؟ استفاده از این محصول در ساخت و طراحی آسانسور چه نقشی دارد؟

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1