آسانسور کاتالوگ تامین کنندگان درباره ما ارتباط با ما فروشگاه ورود کاربران ثبت نام کاربران
بستن گروه بندی محصولات

پاراشوت یا ترمز ایمنی

نویسنده : مدیر سیستم ۱۸:۳۴:۵۲ ۱۴۰۰/۰۵/۳۱

پاراشوت یا ترمز ایمنی

در این مطلب با عملکرد ترمز ایمنی پاراشوت در آسانسور آشنا خواهیم شد. ترمز ایمنی پاراشوت در آسانسور از مکانیزمی تشکیل شده است که بنا به طراحی های از پیش تعیین شده توسط طراح یا مدیر فنی آسانسور توسط نرم افزار لیفت دیزاینر در بالا یا پایین یوک کابین قرار می گیرد. این سیستم از دو فک (ناخن) تشکیل شده است که اگر چنانچه سرعت حرکت کابین درون چاه آسانسور از حد مجاز بیشتر شد، وارد عمل شده و با درگیر شدن فک ها با ریل آسانسور کابین با حداقل مقدار سر خوردگی می ایستد و جان مسافرین را در امان نگه می دارد.

اجزای تشکیل دهنده پاراشوت در آسانسور

بدنه اصلی شامل قطعات قفل کننده، فک های اصطکاکی و غیره بر روی آن سوار می شوند. لوازم قفل کننده که عمل ترمز به وسیله آن انجام می شود، فک های اصطکاکی که به طور مستقیم با ریل درگیر می شود، مکانیزم ترمز (اهرم بندی بین دو ترمز ایمنی) وسیله ایمن برقی اهرم فرمان و فنر های نگه دارنده می باشد. این قطعات با مکانیزم خود سیستم ترمز آسانسور را تشکیل می دهند.

چگونگی عملکرد ترمز ایمنی پاراشوت در آسانسور

زمانی که شما به خوبی با مفهوم این که پاراشوت در آسانسور چیست به راحتی عملکرد آن را درک می کنید. نحوه عملکرد سیستم ترمز آسانسور بسیار ساده است، اگر چنانچه سرعت آسانسور از حدی که برای سیستم در نظر گرفته شده است، بیشتر شود، سیم بکسلی که از روی فلکه گاورنز به درون چاه رفته است و بر اساس سرعت کابین که در واقع اگر از حد نامی بیشتر شود سیم بکسل گاورنر توسط اهرمی که به ترمز ایمنی متصل است این سیستم را تحریک و فعال می کند. بنابراین فک های ترمز در سرعت بالا به شدت هر چه تمام بسته می شوند و دندانه های ترمز باعث می شوند با ایجاد اصطکاک بسیار زیاد کابین را از حرکت نگه می دارد.

ترمز آسانسور تشکیل شده از گاورنر، پاراشوت یا سیفتی گیر، فلکه ته چاه، کنتاکت های ایمنی و سیم بکسل است.

 

 

گاورنر مهم ترین سیستم پاراشوت در آسانسور

گاورنر ترکیبی از سیستم الکترونیکی و مکانیکی است که کار اصلی آن متوقف کردن کابین در هنگامی که سرعت آسانسور بیشتر از حد نامی است و همچنین در هنگام حادثه که کابین در حال سقوط می باشد گاورنر، ترمز ایمنی را وارد مدار می کند و این ترمز مکانیکی با اعمال نیروی اصطکاک بر روی ریل ها،  کابین را نگه می دارد. سیم بکسلی که روی گاورنر قرار دارد با اتصال به قطعه ای بنام استراکچر بر روی یکی از شانه های چدنی یوک بالای کابین فیکس می شود، به صورتیکه با حرکت کابین، به صورت موازی سیم بکسل حرکت نموده و در نتیجه سیم بکسل گاورنر با گردش بر روی فلکه گاورنر و فلکه ته چاه حرکت و به گردش در خواهد آمد. اگر چنانچه اهرم گاورنر عمل کند سیم بکسل را نگه میدارد و این قفل شدن باعث می شود تا دسته پاراشوت کشیده شود و ترمز ایمنی آسانسور وارد عمل شود.

سیستم ترمز آسانسور به دلیل آنکه هر دو ریل را درگیر می کند توقف بهتری دارد و چون سطح اصطکاکبالاتر می رود این ترمز ایمنی با درصد اطمینان بیشتری عمل کرده و جان مسافرین را در صورت وقوع حادصه نجات می دهد. در واقع سیم بکسل گاورنر یک طرف پاراشوت را تحریک می کند و طرف دیگر پاراشوت که در سمت دیگر ریل قرار دارد به وسیله اهرمی که در بین دو فک ترمز قرار دارد، فک سمت مخالف را تحریک می کند و آن را وارد روند ترمز می کند. افرادی که می دانند پاراشوت در آسانسور چیست قطعا با گاورنر آشنایی کامل دارند.

 

 

نواع عملکرد ترمز ایمنی پاراشوت در آسانسور

به دلیل پیشرفت روز افزون این صنعت سرعت آسانسور ها هر روز رو به افزایش می باشد. بنابراین هر آسانسور بسته به شرایطش نیاز به پاراشوت خاص خود را دارد. ترمز آسانسور یا پاراشوت عملکردهایی متفاوت دارند که در ادامه بررسی می کنیم. پاراشوت هایی که در صنعت آسانسور استفاده می شوند عبارتند از:

پاراشوت های آنی (لحظه ای)

پاراشوت های نوع ضربه گیر

پاراشوت با عملکرد تدریجی

 

 

 

 

پاراشوت آنی (لحظه ای)

سیستم ترمز آسانسور این پاراشوت به صورت آنی می باشد. این نوع پاراشوت به صورت غلتکی یا شانه ای هستند و نوع عملکرد این نوع ترمز به صورتی است که فک ها به طور مستقیم و سریع به ریلها بر خورد می کنند و تأثیر آن به طور کامل در کابین آسانسور حس می شود. کابین تا سرعت ۰٫۶۳ متر بر ثانیه از ترمز ایمنی آنی و کابین تا سرعت ۱ متر بر ثانیه از نوع لحظه ای با غلطک درگیر می باشد.

پاراشوت های نوع ضربه گیر

در این نوع ترمز به دلیل شدت ترمزی که در پاراشوت لحظه ای به کابین و قاب وزنه ایجاد می شد با قرار دادن ضربه گیر های مستهلک شونده بخش زیادی از این ضربه را خنثی می کنیم و نیروی کمتری به وسایل و کابین و افراد داخل آن وارد می شود.

 

 

نوع تدریجی پاراشوت در آسانسور

در این نوع ترمز با قرار گیریفک ها روی ریل ها به صورت آرام تر و حساب شده تر، نوع ایستادن طوری است که با زمان بیشتر و تأثیر کمتر فک ها، مقدار نیروی وارده نیز کمتر می شود. برای سرعت های بیش از یک متر بر ثانیه از نوع تدریجی ترمزهای دیسکی یا فنرهای فشرده استفاده می شود.

نکته بسیار مهم

بر اساس قوانین جدید اگر چنانچه چاه آسانسور بر روی پارکینگ بنا شده باشد یعنی چاه معلق باشد علاوه بر اینکه برای کابین نیاز به نصب پاراشوت دارید همچنین باید زیر قاب وزنه هم پاراشوت نصب کنید. علت اصلی نصب پاراشوت برای قاب وزنه آن است که اگر چنانچه اتفاق خطرناکی رخ داد و قاب وزنه طی حادثه ای از سمت سیم بکسل ها آزاد شد با عملکرد پاراشوت قاب وزنه از رخ دادن هر گونه حادثه ای جلوگیری شود.

نکته مهم در عملکرد ترمز ایمنی پاراشوت در آسانسور

اگر پاراشوت عمل کرد شما می بایست اهرم تحریک را به حالت اولیه برگردانید و همچنین فک ترمز را باز کنید و سپس کابین را به سمت بالا حرکت دهید و در ضمن به دلیل آنکه فک های ترمز نیروی زیادی را به ریل ها وارد کرده اند شما می بایست با سنگ فرز ریل ها را فرز بگیرید تا سطح ریل ها صاف بشوند. بسیاری از تکنسین های آسانسور با درک این که پاراشوت در آسانسور چیست این نکات ایمنی و مهم را در اولویت کاری خود قرار می دهند سیستم ترمز آسانسور را به خوبی طراحی یا تعمیر کنند.

+1
محصولات مرتبط
دیدگاه خودتان را ارسال کنید.
پیشنهاد سردبیر
وکو weco تامین کنندگان

وکو weco

WECO در سال 2004 توسط متخصصان با تجربه صنعت تاسیس شد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
جنتا centa تامین کنندگان

جنتا centa

پرده نوری جنتا Centa در سال 1991 برای بهره برداری در سرویس آسانسور و اسكون مونتاژ تأسیس شد ،

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
توربوسل turbocell تامین کنندگان

توربوسل turbocell

این شرکت در سال 1393 در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان پذیرش شد.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
متروپلاست metroplast تامین کنندگان

متروپلاست metroplast

شرکت Metroplast در زمینه طراحی و ساخت اجزای ایمنی بالابر تخصص دارد.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
جان لیفت canlift تامین کنندگان

جان لیفت canlift

قفل جان لیفت JAN LIFT که در استانبول 1988 تأسیس شد ، با تولید "دستگاه قفل درب LIFT LANDING DOOR LOCKING" برای بخش آسانسور شروع به کار کرد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
بهران BEHRAN تامین کنندگان

بهران BEHRAN

گروه صنعتی بهران نتیجه بیش از سه دهه تلاش و کوشش جمعی از مدیران و متخصصان ایرانی است . این مجموعه در طول فعالیت صنعتی خود نقش پررنگی را در پیشرفت و گسترش صنعت آسانسور و پله برقی در ایران ایفا کرده است . تلاش های صورت گرفته از سوی گروه صنعتی بهران آنچنان تاثیر گذار بوده که بسیاری از مراکز آکادمیک ، سازمان هایی همچون استاندارد ، شرکت های خارجی و داخلی ، از بهران به عنوان افتخاری ملی برای ایران یاد می کنند .

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
فلایویل موتور آسانسور چیست آسانسور

فلایویل موتور آسانسور چیست

هر دستگاهی از یک سری قطعات تشکیل شده است؛ آسانسور هم مانند هر وسیله دیگری هم قطعات اصلی دارد و هم فرعی؛ همان طور که می‌دانید موتور اصلی ترین قطعه هر دستگاهی است.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1
هنگام گیر کردن در آسانسور چه کار کنیم ؟ آسانسور

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کار کنیم ؟

اقدامات لازم درهنگام گیر افتادن در آسانسور

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1
پاراشوت یا ترمز ایمنی آسانسور

پاراشوت یا ترمز ایمنی

بررسی اجزا و چگونگی عملکرد وکارایی پاراشوت در آسانسور

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1
معرفی گاورنر آسانسور آسانسور

معرفی گاورنر آسانسور

گاورنر در آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟ مهمترین مزیت به کارگیری آن چیست؟ استفاده از این محصول در ساخت و طراحی آسانسور چه نقشی دارد؟

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1