آسانسور کاتالوگ تامین کنندگان درباره ما ارتباط با ما فروشگاه ورود کاربران ثبت نام کاربران
بستن گروه بندی محصولات

کفشک کابین آسانسور

نویسنده : مدیر سیستم ۱۷:۴۳:۵۵ ۱۴۰۰/۰۵/۳۱

کفشک کابین آسانسور

کفشک کابین آسانسور جز قطعات پرکاربردی است که در آسانسور استفاده می شود . کفشک ، در قسمت بالایی و زیرین و در قاب وزنه تعادل کابین آسانسور به کار می رود.

همچنین این وظیفه را برعهده دارد که کابین آسانسور و وزنه تعادل آسانسور را در همان خطِ ریل راهنمای آسانسور پیش ببرد . با انجام این کار کفشک آسانسور ، باعث لغزیدن

و حرکت نرم کابین و وزنه تعادل روی ریل ها می شود . و سرانجام کابین آسانسور و اجزای آن به حرکت در می آید .

وظیفه کفشک کابین آسانسور

زمانی که کابین آسانسور به حرکت در می آید ، حال فرقی نمی کند آسانسور به سمت پایین یا بالا حرکت کند ، اما با این حرکت به سمت بالا یا پایین ، ارتعاش و لرزش هایی در سیم کابل کابین آسانسور ایجاد می شود  که در این حین ، کفشک در آسانسور همانطور که در خطِ ریلی آسانسور حرکت می کند ، می تواند ارتعاش و لرزش ها را خنثی و از بین ببرد و از تکان خوردن کابین آسانسور جلوگیری کند .

در حین اینکه کفشک در کابین آسانسور قطعه کوچکی است ، ولی پر کاربرد است و وظیفه مهمی را به انجام می رساند .

تعداد کفشک در اطاق آسانسور

استفاده از این قطعه ، در کابین آسانسور چهار کفشک و برای وزنه تعادل کابین آسانسور هم از چهار کفشک در هر دو قسمت بالا و پایین آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد .

اما بهترین کفشک ، کفشکی است که قابلیت اصطکاک و سایش را حداقل داشته باشد ، و زمانی که کابین و وزنه تعادل در حال حرکت هستند کمترین سر و صدا را تولید کند . و اگر انحرافاتی در محل ریل و اتصالات ریل باشد به بهترین شکل باعث رد کردن این انحرافات شود و این حرکت به کابین و وزنه تعادل منتقل نشود .

اگر بخواهیم در تعریف بهترین کفشک کابین ساده تر صحبت کنیم . خودرویی را در نظر بگیرید که در جاده در حال حرکت است ، و در جاده حتما چاله و دست انداز وجود دارد ، بهترین ماشین آن است که در حال عبور از این چاله ها و دست اندازها آسیبی به سرنشینان خودرو وارد نشود . پس بهترین کفشک ، آن است که جان افرادی که داخل کابین آسانسور هستند و

جلوگیری از آسیب های جانی و مالی ، را به طور کامل حفظ کند .

کاربرد کفشک در اطاق آسانسور

کاربرد کفشک آسانسور ، تا اینجا به خوبی نمایان شده است ، اما همانطور که کابین آسانسور وظیفه جا به جایی مسافران و باربری ها را انجام می دهد ، کفشک هم باعث ایجاد لغزش

و حرکت آسانسور شده و در اصل همین کفشک است که کابین آسانسور به صورت استاندارد ، می تواند حرکت خود را طی کند .

انواع کفشک کابین آسانسور

تولید کفشک کابین در سه نوع مختلف صورت می گیرد :

– کفشک لغزشی آسانسور
– کفشک ثابت آسانسور
– کفشک غلطکی (رولر) آسانسور

همانطور که قبل ذکر کردیم کفشک انواعی دارد ، حال قصد داریم مختصرا این کفشک ها را معرفی کنیم :

کفشک غلطکی

در ساخت کفشک غلطکی از بدنه فلزی محکم استفاده شده است و مواد تشکیل دهنده رولر های کفشک غلطکی کابین آسانسور از جنس پلی اورتان ساخته شده است ، غلطک ها بر روی این بدنه فلزی قرار گرفته است و پشت هر غلطک فنرهای جلو برنده ای وجود دارد که وظیفه چسباندن غلطک ها به سه طرف ریل کابین آسانسور را بر عهده دارند .

کفشک غلطکیِ سوار شده بر کابین آسانسور ، بر روی ریل های خشک حرکت می کند و یک محفظه فلزی روی رول ها از غلطک محافظت می کند هم چنین نکاتی که برای این کفشک غلطکی مد نظر است این است که تعداد چرخش رول ها برای کابین آسانسور بیش از 450 دور در دقیقه بالا نرود  و برای قاب وزنه تعادل کابین 950 دور چرخش در نظر گرفته شده است .

استفاده از کفشک غلطکی کابین ، برای آسانسور هایی مناسب و طراحی شده است که آسانسور دارای سرعت زیاد است چرا که این کفشک غلطکی باعث حرکت نرم کابین آسانسور شده  و صرفه جویی در مصرف انرژی آسانسور را به دنبال دارد .

کفشک لغزشی

کفشک لغزشی آسانسور ، نیاز به مراقبت بیشتری دارد چرا که این نوع کفشک ها برای سرعت کم و متوسط ساخته شده است و حتما باید ریل های آسانسور روغنکاری شده باشد تا اصطکاک و سایش به حداقل ترین حالت ممکن برسد و لغزش بهتر صورت بگیرد .

چرا که لنت کفشک لغزشی ، مهم ترین بخشی است که باید به آن توجه کرد . این لنت بین کفشک و ریل کابین قرار گرفته است ، باید کفشک لغزشی را با دقت نصب کرده و تنظیم کرد تا به درستی عملکرد صحیح و روانی را داشته باشد و این را هم یاد آوری کنیم که حتما ریل های کابین آسانسور مرتبا تمیز و در صورت نیاز حتما روغن کاری شود .

قیمت کفشک کابین آسانسور

برای کفشک های غلطکی نسبت به کفشک های لغزشی تفاوت دارد . اما کفشک های غلطکی که بهتر از کفشک های لغزشی می باشد قیمت بالاتری دارد .

چون کفشک های لغزشی و ثابت دارای لنت های پلاستیکی بوده و بخشی از ریل کابین آسانسور در آن قرار گرفته و باعث سُر خوردن می شود لذا قیمت کفشک (لغزشی) قیمت پایینی دارد و همچنین در هنگام نصب ریل باید دقت زیادی صورت گیرد وگرنه با کوچکترین اشتباه در نصب ریل شاهد سر و صدا و لرزش در کابین آسانسور خواهیم بود .

همچنین در هنگام روغنکاری کفشک لغزشی آشغال ، ذرات آلوده شامل شن و ماسه و… بر روی ریل می چسبد و داخل لنت های کفشک نفوذ کرده و باعث سر و صدای ناهنجار خواهد شد و همچنین در آخر ، کفشک های لغزشی به صورت دقیق و درست قابل تنظیم نخواهد بود .

اما کفشک های غلطکی از سه طرف دارای غلطک و فنر می باشند ، و اگر هم خطا و آسیبی در نصب ریل به وجود آمده باشد لرزش و ارتعاشات به کابین آسانسور منتقل نمی شود .

و از طرف دیگر ریل های راهنما مرتبا نیاز به روغنکاری نخواهد داشت ، زیرا کفشک ها از غلطک استفاده می کنند و روی ریل راه می روند و باعث سُرخوردگی نمی شوند .

اما کفشک غلطکی قیمت بالایی دارند ،چرا که می توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و از عمر بیشتری نسبت به کفشک های لغزشی برخوردار هستند.

اما چقدر خوب است که برای حفظ جان مسافران کابین آسانسور ، از قطعاتی برای استفاده از آسانسور استفاده شود که کمترین آسیب و ضررها (جانی و مالی)را به دنبال داشته باشند .

خرید کفشک کابین برای انواع آسانسور

– قبل از انتخاب و خرید کفشک باید به : نوع آسانسور ( باری ، مسافربری ) و ظرفیت و سرعت و… آسانسور توجه کرد.

– هر هشت ماه یک بار باید لنت کفشک آسانسور را تعویض کرد .

– بعد از تولید کفشک کابین آسانسور ، ریل ها باید توسط تکنسین های متخصص روانکاری شود تا اصطکاک به حداقل ترین میزان برسد ، و عمر مفید کفشک بالا رود .

– بدنه کفشک آسانسور در هنگام تولید کفشک کابین باید با کیفیت بالا و سبک باشد .

– کفشک تولیده شده ، باید جنس آن صاف و تراشیده شده و پلیسه نباشد .

– ساخت کفشک کابین بر دو نوع است : نوع اول فلزی جوشکاری شده می باشد و نوع دوم چدنی مقاوم می باشد .

– سطح روغن در روغندان ها باید به اندازه پُر و تراز باشد همچنین از عملکرد صحیح روغندان ها ، اطمینان حاصل فرمایید .

– کابین آسانسور و قاب وزنه باید قبل از نصب کفشک ، بالانس شده باشند .

– برای افزایش طول عمر مفید حتما روغنکاری مرتب ریل ها و تمیز بودن ریل ها حائز اهمیت است .

– هرچه اصطکاک در کفشک های غلطکی کاهش یابد ، صرفه جویی در مصرف انرژی به حداقل ممکن می رسد .

– استفاده از کفشک غلطکی (رولر) در آسانسور ، کاهش صدای حرکت آسانسور و بالا بردن کیفیت حرکت کابین را به دنبال دارد .

– در سرعت های تا یک متر بر ثانیه باید از کفشک لغزشی برای کابین آسانسور استفاده شده و از کفشک ثابت برای قاب وزنه تعادل استفاده شود .

– در سرعت های بیشتر یک متر بر ثانیه باید از کفشک غلطکی استفاده شود .

– لنت کفشک ها ، باید از مقاومت و سختی زیادی در برابر آسیب و خوردگی دارا باشند .

علل لرزش کابین آسانسور

علت لرزش کابین می تواند دلایلی داشته باشد :

– ممکن است که ریل آسانسور نادرست نصب شده باشد .

– سایز ریل های آسانسور ، در لرزش کابین آسانسور تاثیر داشته باشد ، توصیه می شود از ریل های با سایز بزرگ استفاده شود .

–  مشکل در نصب کابین آسانسور و یا نحوه طراحی کابین آسانسور وجود داشته باشد . برای رفع این علت لرزش کابین آسانسور باید از نرم افزار های شبیه سازی کابین به طور صحیح استفاده نمود .

– کابین آسانسور باعث ایجاد لقی شده باشد . هم چنین تست و آزمایش لقی کابین ، پیش از نصب و راه اندازی آسانسور انجام می گیرد .

– کفشک ریل درب کابین با ریل آلومینیومی آسانسور درگیر شده باشد .

– لرزه گیرهای روی کابین آسانسور به صورت صحیح تنظیم نشده باشند .

– وزنه های درون قاب وزنه تعادل به صورت صحیح نصب نشده باشد .

–  میزان کشش سیم بکسل های متصل به کابین به یک اندازه نباشد.
– و…

نکاتی در نصب کفشک 

تا الان باید فهمیده باشیم که نصب کفشک ، چقدر حائز اهمیت است . چرا که کاربرد این قطعه سبب بالا رفتن سطح کیفی حرکت در آسانسور شده و ارتعاشات بوجود آمده را تا حد ممکن دفع می کند .

حال برای اینکه کفشک ویژگی مفید خود را بطور صحیح و با دقت حفظ کند ، باید در هر دوره از سرویس آسانسور فنر کفشک به صورت دقیق توسط سرویسکار تنظیم شود .

با تنظیم کردن فنر کفشک آسانسور ، فشار بالا سبب به وجود آمدن اصطکاک بالا و فشار بر موتور آسانسور نمی شود ، و فشار پایین باعث انتقال لرزش و ارتعاشات به وجود آمده به کابین آسانسور نمی شود .

پیچ تنظیم کفشک ، هم باید به درستی تنظیم شود چون این پیچ ریگلاژ فاصله بین لنت و بدنه کفشک قرار دارد ، کاهش یا افزایش طول عمر کفشک توسط همین پیچ تنظیم صورت می گیرد .

در این صورت شاهد آسیب های احتمالی که عرض کردیم می شود و همچنین باعث بهم خوردن تنظیمات سیستم آسانسور می شود و مخصوصا بر روی درب های آسانسور تاثیر می گذارد  و ممکن است خرابی آسانسور را به دنبال داشته باشد . هم چنین با کاهش یا افزایش فاصله لنت و کفشک ، رو به رو خواهیم شد .

+1
محصولات مرتبط
دیدگاه خودتان را ارسال کنید.
پیشنهاد سردبیر
وکو weco تامین کنندگان

وکو weco

WECO در سال 2004 توسط متخصصان با تجربه صنعت تاسیس شد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
جنتا centa تامین کنندگان

جنتا centa

پرده نوری جنتا Centa در سال 1991 برای بهره برداری در سرویس آسانسور و اسكون مونتاژ تأسیس شد ،

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
توربوسل turbocell تامین کنندگان

توربوسل turbocell

این شرکت در سال 1393 در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان پذیرش شد.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
متروپلاست metroplast تامین کنندگان

متروپلاست metroplast

شرکت Metroplast در زمینه طراحی و ساخت اجزای ایمنی بالابر تخصص دارد.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
جان لیفت canlift تامین کنندگان

جان لیفت canlift

قفل جان لیفت JAN LIFT که در استانبول 1988 تأسیس شد ، با تولید "دستگاه قفل درب LIFT LANDING DOOR LOCKING" برای بخش آسانسور شروع به کار کرد

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
بهران BEHRAN تامین کنندگان

بهران BEHRAN

گروه صنعتی بهران نتیجه بیش از سه دهه تلاش و کوشش جمعی از مدیران و متخصصان ایرانی است . این مجموعه در طول فعالیت صنعتی خود نقش پررنگی را در پیشرفت و گسترش صنعت آسانسور و پله برقی در ایران ایفا کرده است . تلاش های صورت گرفته از سوی گروه صنعتی بهران آنچنان تاثیر گذار بوده که بسیاری از مراکز آکادمیک ، سازمان هایی همچون استاندارد ، شرکت های خارجی و داخلی ، از بهران به عنوان افتخاری ملی برای ایران یاد می کنند .

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ 1
فلایویل موتور آسانسور چیست آسانسور

فلایویل موتور آسانسور چیست

هر دستگاهی از یک سری قطعات تشکیل شده است؛ آسانسور هم مانند هر وسیله دیگری هم قطعات اصلی دارد و هم فرعی؛ همان طور که می‌دانید موتور اصلی ترین قطعه هر دستگاهی است.

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1
هنگام گیر کردن در آسانسور چه کار کنیم ؟ آسانسور

هنگام گیر کردن در آسانسور چه کار کنیم ؟

اقدامات لازم درهنگام گیر افتادن در آسانسور

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1
پاراشوت یا ترمز ایمنی آسانسور

پاراشوت یا ترمز ایمنی

بررسی اجزا و چگونگی عملکرد وکارایی پاراشوت در آسانسور

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1
معرفی گاورنر آسانسور آسانسور

معرفی گاورنر آسانسور

گاورنر در آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟ مهمترین مزیت به کارگیری آن چیست؟ استفاده از این محصول در ساخت و طراحی آسانسور چه نقشی دارد؟

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ 1